Historie
Společnost pro talent a nadání zahájila svou činnost ve školním roce 1988/1989 jako Československá pobočka ECHA (European Council for High Ability). Na založení společnosti se podíleli PhDr. Hana Drábková (psycholožka), PhDr. Eva Vondráková (psycholožka), MUDr. Zdeněk Kalvach (gerontolog) a PhDr. Luděk Vajnar (psycholog).
Smysl a cíl
Cílem je přispívat k vytvoření funkčního systému podpory nadaných v ČR, který poskytne dětem optimální podmínky pro rozvoj jejich potenciálu s radostí a sebedůvěrou, v prostředí, které respektuje jejich vzdělávací, sociální a emocionální potřeby.
Společnost pro talent a nadání poskytuje odborné poznatky z ČR a zahraniční, které jsou kombinované s osobními zkušenostmi, příklady dobré a špatné praxe,… Což umožňuje formulovat doporučení pro zlepšení nepříznivé situace nadaných dětí v České republice.
Činnosti
Ačkoliv jsou projekty a publikační činnost STaN využívány různými institucemi, které se zabývají nadanými dětmi, ucelený a funkční systém péče o nadané, ani pracoviště, které by rozsahem a kvalitou své činnosti odpovídalo zahraničních center péče o nadané, v České republice zatím neexistuje.
Činnost těchto center zajišťuje v ČR do určité míry STaN. Z řady aktivit můžeme jmenovat následující:
- Poskytuje rodičům, pedagogům, psychologům a dalším odborníkům informace z oblasti péče o nadané tak, aby měli přehled o aktuálních trendech v ČR i zahraničí.
- Uvádí příklady dobré praxe a upozorňuje na to, co se v péči o nadané neosvědčilo. K tomu dochází nejen na odborných setkáních STaN (Pracovní dny, konference, Klub rodičů a učitelů), ale také v pedagogické a popularizační činnosti.
- Zprostředkovává přednášky významných zahraničních odborníků a to včetně diskuze. Přednášky probíhají buď osobní, nebo online formou.
Mezinárodní spolupráce
STaN je už od svého založení (jako pobočka ECHA) aktivní součástí mezinárodního dění.
Je členem:
- ECHA (European Council for High Ability)
- WCGTC (Světové rady pro nadané a talentované děti – nejvýznamnější mezinárodní organizace takto zaměřené),
- pracovní skupiny ABB (Arbeitskreis Begabungsforschung und Begabungsforderung e.V. = Pracovní skupina pro výzkum a podporu nadání),
- pracovní skupiny HELP (High European Learning Potential).
Dále spolupracuje s:
- ICIE (Mezinárodní centrum inovací ve vzdělávání),
- SMND (Škola pro mimořádně nadané děti v Bratislavě),
- s dalšími organizacemi a řadou významných zahraničních odborníků.