Jak zabavit nadané dítě – čili „Čtvrt hodina klidu“

Velice se nám osvědčili mechanické hlavolamy slavného vynálezce a sběratele hlavolamů Noba Yoshigahary (napsal na toto téma na 70 knih) – u nás je v prodeji jeho „Bláznivá křižovatka“ – vlastně čtvercová síť s různě rozmístněnými různě velikými autíčky, které je třeba přesunout tak, aby bylo možno vyjet s autíčkem červeným. Ke hře je 40 karet s různými situacemi. Viděla jsem ji prodávat v Tescu a v Kauflandu, jistě ji mají i jinde.

Od stejného autora existují hry:
Shape by Shape (geometrické útvary se skládají do obrazců inspirovaných origami – ke hře je 60 karet)
Brick by Brick (z různě pospojovaných cihliček se skládají různé tvary – celkem 60)
A Block by Block – možná si ještě pamatujete, že se i u nás kdysi úprodávaly různě pospojované krychličky, ze kterých se měla sestavit krychle (3x3x3 krychličky).

N. Yoshigahara se nespokojil s jednoduchou krychlí, ale vymyslel 60 různých tvarů (židle, Tyrannosaurus, schody…), se kterými má co dělat i dospělý, než se mu podaří je sestavit. Všechny tyto skvělé hry vyrábí „Binary Arts“ , 1321 Cameron Street, Alexandria, VA 22314, www.puzzles.com. Všechny tyto hry mají karty, které mají na rubové straně dvě nápovědy (menší a větší).

Ještě se u nás dá pořídit od stejné firmy hra „Přechod přes potok“ (nevím přesný český název) – z jednoho břehu potoka máte pomocí různě dlouhých klád udělat cestu na druhý břeh (40 karet s různým postavením pařezů, kterých je potřeba k upevnění klád).

 

Naprosto úžasná je hra LOGIX, bohužel také není k dostání u nás, ale v Kanadě (LOGIX Learned enterprises international, P.O.Box 249, Lake Mills, WI 53551, tel.: (800) 462 0411. Cílem hry je ze zadání logicky vyvodit umístění 9 geometrických obrazců v síti. Zadání je typu: červený čtverec nesmí být vedle žlutého trojúhelníku, žádný kruh nesmí být nad žádným čtvercem, žádný tvar modré barvy nesmí být nad žlutým čtvercem apod.

Tantrix – „nekonečný“ hlavolam, kde musíte přidávat stále nové a nové kusy tak, aby všechny na sebe navazovaly. Informace na www.tantrix.com. Zatím u nás také není k dostání.

 

Na rozdíl od hlavolamů, které se jen rozloží a složí, jsou tyhle dostatečně složité a inspirativní (pro prostorovou představivost, logiku apod.), že se dají použít i vícekrát. Vřele doporučuji. Dostali jsme se k nim většinou náhodou, ale někdy jsou k nezaplacení (když potřebujete 1. pomoc v podobě chvíle ticha).

 
Barbora Kosíková